Книга як основний різновид видання

13.1. Історія книги
13.2. Книга як різновид документа
13.3. Структура книги
13.4. Апарат книги

Книга – це продукт матеріальної культури і духовного життя суспільства,  являє собою єдность літературного, наукового або практичного змісту, що служить знаряддям для виховання або поширення певних відомостей.
УВАГА! Книга – найважливіше джерело інформації, канал соціальної комунікації, основний різновид документа в складі фондів бібліотек та інших документно-комунікаційних структур.

13.1. Історія книги
13.1.1. Рукописна книга
УВАГА! Історія книги поділяється на два періоди: історія рукописної і друкованої книги. Межою між ними є винахід механічного тиражування книг, що викликало революцію в технології їхнього виробництва й підвищив роль друкованого видання соціальної комунікації.
В античному світі й у середні віки книги розмножували шляхом переписування. У рукописній книзі текст і ілюстрації відтворені від руки, на відміну від друкованої книги, відтворення якої здійснюється поліграфічним способом.
Найважливішою подією в історії книги був винахід у І ст. у Китаї паперу.
Винахідником паперу вважають Цай Луня. У китайських літописах говориться про Цай Луня: «Він винайшов виробництво паперу, і слава його живе дотепер...». З Китаю виробництво паперу прийшло в Корею, Японію, Індію. У ХІІ ст. був завезений у Європу, але витиснув пергамент лише в ХІІІ-Х ст.
Після винаходу друкарства рукописна книга збереглася й існувала паралельно з друкованою аж до ХІХ ст. Це був манускрипт (лат. manus – рука і scribo – пишу) – рукопис у вигляді окремих аркушів, сувою або кодексу.
Історія української рукописної книги належить до періоду Стародавній Русі і має більш ніж 800-річний період розвитку.
У Києві, що поклав початок великій давньоруській державі, при Софійському соборі вже в першій половині XI ст. діяв добре обладнаний, оснащений необхідним корпусом книг великокнязівський скрипторий (майстерня рукописних книг), з якого вийшли найдавніші, найбільш коштовні пам'ятники давньоруської писемності – знамените Остромирово Євангеліє (1056-1057 роки) і Збірник Святослава (1073 р.).
У цей час здійснений перехід від пергаменту до більш дешевого й зручного матеріалу для письма – паперу, заміна урочистого уставу напівуставом – почерком, розрахованим на прискорене письмо, значне розширення географії рукописних центрів.

13.1.2. Історія друкованої книги
УВАГА! Історія друкованої книги бере  свій початок уже за кілька сотень років до Й.Гутенберга.
Найважливішою подією в історії книги є винахід друкарства в Європі в XV ст., що стало можливим після винаходу Йоганном Гутенбергом пристрою для виливання металевого шрифту в матрицях. Форма складається з металевих літер, відбитки з яких одержували за допомогою ручного друкованого верстата (преса).
Родоначальником російського й українського друкарства є Іван Федоров. 19 квітня 1564 р. І.Федоров разом зі своїм другом П.Мстиславцем у Москві почали складання першої датованої російської друкованої книги – «Апостола», поклавши початок безперервної типографської традиції на Русі.
Розвиток персональної комп'ютерної техніки наблизив процес випуску книги до пересічного користувача.

13.2. Книга як різновид документа
Книга – текстовий документ, тобто документ, велику частину обсягу якого займає мовний (словесний) текст.
Книга – документ вербально-письмовий, зміст якого обов'язково пов'язується з такою мовною системою, як мова, слово.
Книга – носій текстової, вербально-писемної інформації. До її складу не включаються образотворчі, картографічні, нотні видання в тому випадку, якщо основну їхню частину складає не словесний (мовний) текст, а нотний, картографічний запис, зображення і т.ін.
Книга – документ, що читається людиною, безпосередньо сприйманий, не потребує застосування яких-небудь технічних засобів.
Книга — документ візуальний, який сприймається людиною за допомогою органів зору.
Книга – документ друкований, письмовий, виготовлений за допомогою поліграфічних або інших засобів масового розмноження і призначений для широкого поширення.
Книга – витвір друку, поліграфічний документ, створений різними способами друку.
Книга – документ паперовий, тобто інформація зафіксована в ньому на носії з паперу або його замінників.
Книга – блочно-кодексовий документ, тобто він складається з паперових аркушів (а не стрічок або карток), з'єднаних один з одним у корінці.
Книга – документ неперіодичний, виходячи з ознаки регулярності її виробництва та випуску в світ.

13.3. Структура книги
УВАГА! Об'єднати окремі елементи й компоненти книги в єдине ціле покликана її конструкція (лат. constructio – складання, побудова) – це будівля, пристрій, взаємне розташування її частин, елементів, що визначає призначення, особливості книги як різновиду видання (різновиду документа).

13.3.1. Внутрішні (структурні) елементи книги
Внутрішні (структурні) елементи книги розкривають інформацію, що утримується в ній. До них відносяться: текст, ілюстрації і декоративні прикраси.
Текст – головний елемент книги, що передає зміст книги, семіотичну інформацію, зафіксовану за допомогою визначеної послідовності знаків (найчастіше словесних), сприйманих візуально (виключення – книги для сліпих).
Ілюстрація (лат. illustratio – висвітлення, наочне зображення) – графічне зображення у виданні, що пояснює або доповнює текст.
Декоративні елементи (прикраси) – це незмістовні зображення – візерунки, орнаменти, віньєтки, емблеми і т.ін.

13.3.2. Зовнішні (композиційні) елементи книги
УВАГА! До елементів зовнішнього оформлення книги належать: книжковий блок, обкладинка, перепліт, форзац, суперобкладинка, футляр, манжетка.
Книжковий блок – комплект скріплених у корінці зошитів або аркушів, що містить усі сторінки й комплектуючі деталі майбутнього видання, призначений для покриття обкладинкою або для вставки в палітурну кришку.
Книжкова смуга – це площа сторінки, зайнята текстом або зображенням. Поле – це друковані ділянки по периметру сторінки видання. Їх на сторінці чотири: верхня, нижня, внутрішня й зовнішня).
Уся видавнича та поліграфічна продукція вимірюєтьсям в таких аркушах:
Авторський аркуш – одиниця обсягу авторського твору. Один авторський аркуш дорівнює 40 тис. друкованих знаків (включаючи букви, розділові знаки, цифри, а також пробіли між словами).
Обліково-видавничий аркуш – одиниця обсягу видання, що включає обсяг основного й додаткового текстів, вихідні дані, колонцифри, колонтитули і т.ін., а також графічний матеріал.
Паперовий аркуш – це одиниця розрахунку кількості паперу на видання. Вона залежить від формату та маси паперу.
Фізичний друкований аркуш – одиниця фізичного обсягу друкованого видання. Він містить число сторінок, рівне знаменникові визначника частки (1/8 частка – 8, 1/16 – 16 і т.ін.). Один паперовий аркуш містить два фізичні паперові аркуші.
Умовний друкований аркуш – одиниця обсягу видання. Він дорівнює площі 5400 см паперового аркушу форматом 60x90 см.
Палітурка – міцне покриття з картону, пластмаси або картонних сторінок, обтягнутих шкірою, тканиною, папером, що з'єднується з книжковим блоком за допомогою форзаців і служить для захисту блоку від ушкодження й забруднення, а також для первісної інформації про видання і як елемент художнього оформлення.
Обкладинка – паперове покриття видання, не розраховане на тривале зберігання, іноді захищене плівкою прозорого полімеру, що з'єднується з книжковим блоком без форзаців. 
Форзац – складений навпіл аркуш паперу або конструкція з двох аркушів, з'єднаних смужкою тканини, що скріплюють перший зошит книжкового блоку з передньою сторінкою політурки.
Суперобкладинка одягається на палітурку або основну обкладинку, приклеєну до книжкового блоку, і тримається за допомогою клапанів – широких відворотів, що згинаються на внутрішню сторону передньої й задньої сторінок політурки або основної обкладинки.
Суперобкладинку рекламного або подарункового видання іноді замінюють манжеткою – це обгортка, паперова смужка (стрічка) зі склеєними кінцями, що закривають лише частину політурки.
Для забезпечення схоронності особливо коштовних книг їх вміщують у футляр – картонну або пластмасову коробку спеціальної форми для збереження книг.
Зовнішня й внутрішня форми видання тісно пов'язані зі змістом книги, є складовою частиною її змісту.

13.4. Апарат книги
Апарат книги – додаткові тексти, що включаються в неї, щоб створити читачеві більш сприятливі умови для користування нею (довідково-допоміжний апарат) і для кращого розуміння змісту (науково-довідковий апарат).
Титульна сторінка – як правило, перший двосторінковий аркуш книги, по лицьовій стороні якого розміщується необхідна для читача, продавця книгарні, фахівця в галузі інформації, бібліотекаря, бібліографа інформація.
Вихідні дані – сукупність даних, що характеризують видання й призначені для його оформлення, інформування споживачів, бібліографічної обробки й статистичного обліку (містять інформацію про осіб, що брали участь у створенні видання, заголовок, підзаголовні, вихідні й випускні дані, видавничу анотацію, реферат і т.ін., розміщені на титулі, його звороті, кінцевій смузі, на обкладинці або політурці, суперобкладинці).
Випускні дані – частина вихідних даних, що включає дату здавання видавничого оригіналу в набір, дату підписання видання до друку, формат паперу, частку аркуша, інші виробничі й техніко-економічні дані та ті, що розміщені на кінцевій смузі видання або на звороті титульного аркушу.
Вихідні дані – частина вихідних відомостей (місце випуску видання, назва видавництва або організації, що видає, рік випуску видання), що вміщується в нижній частині титульного аркушу – на кінцевій сторінці або на обкладинці (політурці) видання; в аркушевих виданнях – у середині нижнього поля аркуша.
Зміст дає уявлення про склад книги, а також допомагає читачеві знаходити його розділи, що зацікавили, і підрозділи, глави і параграфи.
Колонтитул – довідковий текст над основним текстом смуги, що вказує читачеві який, матеріал надрукований на сторінці (у збірнику – твір і автор, у моновиданні – розділ і підрозділ твору, у словнику – слова або початкові букви чи буква алфавіту і т.ін.).



Немає коментарів:

Дописати коментар